Вардар бара одмазда за два „сомнителни“ порази од Шкендија

Екипата на Вардар денеска (16 ч.) во рамките на 28. Коло од Првата фудбалска лига да дојде до првата победа над лидерот на табелата, Шкендија. Дерби дуелот се игра на стадионот Борис Трајковски во Маџари, а вардарци во досегашните три пресметки со тетовскиот тим имаат два порази (0:1, 0:2) и едно реми (2:2).

Посебно се болни поразите поради судиски грешки. На првиот дуел судиите признаа „фантомски “ гол за Шкендија иако на снимките не се гледа голот, додека во вториот дуел не му беше признаен чист погодок на Вардар иако топката ја мина гол линијата.

– Ова е последен дерби натпревар за оваа сезона, ние сакаме да ја оствариме првата победа и мислиме на тоа. Мотивирани сме да дадеме се од себе за да победиме на овој меч. Нема да се навраќаме на она што се случуваше во изминатите два меѓусебни натпревари, туку ќе мислиме само на овој натпревар – вели Александар Васоски тренерот на Вардар.

Прочитајте и...  Реал тргна по потписот со Камавинга

Шкендија во натпреварот влегува како лидер на табелата со 62 бода, дури 12 повеќе од Вардар кој е второпласиран.

Ништо помала неизвесност се очекува и во Тетово, каде Ренова го пречекува Работнички во битката за четвртото место кое може да донесе пласман во Лигата на Европа. И двете екипи имаат по 36 бодови па желбата за поволен резултат е присутна и во двата тима.

Третопласираната Академија Пандев и гостува на Македонија ЃП, додека во битката за опстанок се среќаваат Шкупи и Силекс, и победникот од овој дуел ќе си ги зголеми шансите за следната сезона повторно да биде дел од првата лига.

Двојки за 28 коло (16 ч.):
Вардар – Шкендија
Ренова – Работнички
Беласица – Победа
Шкупи – Силекс
Македонија – ЃП

Прочитајте и...  Официјално: Пет замени и во италијанската Серија А

Табела:
1. Шкендија 62
2. Вардар 50
3. Академија Пандев 46
4. Ренова 36
5. Работнички 36
6. Македонија ЃП 34
7. Шкупи 33
8. Силекс 28
9. Беласица 23
10. Победа 19

Прочитај повеќе

Каква радост, тренерот на Фрајбург почна да ги „тепа“ сите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Барса со Луис Суарез против Мајорка и Трајковски!

Слободен печат

Бабунски „дрибла“ пелени, Македонецот наскоро на фудбалските терени! (ВИДЕО)

Слободен печат

Диего Лопез: Бреша е разочарана од Балотели!

Слободен печат

Заработува 30 милиони евра годишно, a во родниот Уругвај коси трева! (ВИДЕО)

Слободен печат

Интервју со Зорица Десподовска: Освоивме бронза, во Полска доста се напредува индивидуално!

Фидан Коминовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Официјално: Пет замени и во италијанската Серија А

Слободен печат

Велкоски и соиграчите ја славеа титулата на улиците на Сараево! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонското младинско олимписко таеквондо во светскиот врв!

Слободен печат

Неверојатна донација на Мајкл Џордан: 100 милиони долари во борбата против расизмот

Слободен печат

Реал тргна по потписот со Камавинга

Слободен печат

На секој чекор луксуз, погледнете го домот Флојд Мејведер (ВИДЕО)

Слободен печат