Вардар 1961 денеска против Мешков ја брка првата победа во ЛШ

Прв домашен меч за Вардарци во ЛШ, ја очекуваат поддршката од навивачите/СЦ „Јане Сандански“, Скопје/Фото: Денис Дуковски / РК Вардар1961

Нема многу одмор за играчите на Вардар 1961, денеска ќе го играат вториот натпревар во Лигата на шампионите, прв пред домашната публика.

Во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје гостува Брест Мешков од Белорусија, меч на кој и двете екипи ќе се обидат да стигнат до првата победа сезонава.

Тренерот на „црвено-црните“ Веселин Вујовиќ на прес конференцијата изјави дека Вардар без навивачи не е Вардар.

Па така, се очекува тимот да ја има поддршката од трибините, а тоа го најавија и верните „Комити“.

– Треба да се надминене во дуелот со Мешков кој од година во година оди напред. Немаа скок како Вардар кој ја освои ЛШ, но се сигурен клуб, имаат добри играчи иако сè се врти околу Скубе – рече Вујовиќ.

лабост на Мешков се повредените ракометари, но тие имаат на сите позиции по двајца играчи.

Лига на шампиони 2021/22

Група „А“, 2. коло

Денеска –

18.45 часот Пик Сегед – ППД Загреб
18.45 часот Алборг – Монпеље
20.45 часот Вардар 1961 – Мешков Брест
20.45 часот Кил – Елверум

Табела: Алборг 2 бодови, Кил 2, Пик Сегед 1, Монпеље 1, Вардар 1, Елверум 1, Мешков Брест 0, ППД Загреб 0.

Видео на денот