Ванхојте: Допре ли Катица до недопирливите? - Слободен печат

Ванхојте: Допре ли Катица до недопирливите?

Питер Ванхојте, белгиски екпсерт кој беше ангажиран од ЕУ во процесот на преговори и склучување на договорите од Пржино реагира за случувањата поврзани со Специјалното јавно обивинителство. Тој беше дел од процесот на договарање на СЈО и избор на Катица Јанева.

„Анализирајќи го она што се случува, моето прво прашање е: зошто ова одеднаш доаѓа на површина? Кој стои зад ова? Дали Катица Јанева допре до одредени луѓе кои се веруваа дека се недопирливи и над законот? Како одговор на прашањето “кој има интерес за тоа да се случи”, можев да дадам долга листа со имиња, но тоа нема да и помогне на земјата напред. Сепак, едно е јасно: Политичарите целосно ја збркаа работата. Наместо да се гарантира непристрасна и независна правда, политичарите од сите партии продолжија со своите лични борби и ја заборавија важноста на правилното спроведување на основните демократски принципи, како што се поделбата на власта и потребата за независно судство“, пишува Ванхојте.

Прочитајте и...  Стефанова: Дејствијата на Јанева му нанесоа сериозна штета на СЈО

Тој вели дека истрагите кои произлегуваат од прислушуваните разговори треба да продолжат.

„Тоа е товарот од минатото, но никој никогаш не треба да заборави што се случило и да се осигура дека оние што биле вклучени во него, вклучувајќи го и г-дин Груевски, се правилно гонети и  осудени. И ЕУ и г-дин Орбан треба да бидат свесни дека не може да му се даде право на азил, а во исто време да побара од Северна Македонија да го почитува владеењето на правото. Значи, да го исправиме и ова!“, порачува Ванхојте.

Прочитај повеќе

Алармантно – продолжува палењето на контејнери во главниот град

Слободен печат

КИНЕСКИТЕ ВЛАСТИ АПЕЛИРААТ: Граѓаните да избегнуваат патување во странство за спречување на коронавирусот

Слободен печат

Магла утринава во неколку градови, преку ден облачно со дожд

Слободен печат

Змијанац: Општ пад на моралните и семејните вредности

Слободен печат

Јапонија со чартер лет ќе врати 200 граѓани од Вухан

Слободен печат

Обвинителот Рустеми ќе сведочи на денешното рочиште за „Рекет“

Слободен печат

Остави Коментар

2 × two =

Прочитај повеќе

Трајковска: Поразително е што дел од граѓаните сакаат да гледаат во дневната на комшијата

Слободен печат

Помпео: Ирак да го зачува својот суверенитет

Слободен печат

Попоски: Следува релативно топло време

Слободен печат

Стејт департментот ги предупредува своите граѓани: Избегнувајте патувања во Кина

Слободен печат

Законот за јавно обвинителство денеска влегува во собраниска процедура

МИА Агенција

Џафери во Брисел ќе учествува на Самит на претседатели на парламентите на земјите од Западен Балкан и ЕП

МИА Агенција