Вандализирана позната туристичка атракција во Загреб: Властите ветија дека ќе ја отстранат паролата која повикува убивање на Срби (ФОТО)

На макета во центарот на Загреб, повеќе од една недела стои натпис со пораката „Уби ги Србите“. Според пишувањата на „Јутарњи лист“, не е познато кога е напишана оваа националистичка порака на една од најпосетените туристички атракции во главниот град на Хрватска, ниту пак зошто комуналните редари не реагирале за нејзино бришење.

Еден граѓаните во групата „И тоа е Загреб“ на Фејбуск напиша дека навредливиот натпис стои веќе една недела и дека тоа го пријавил на надлежните, но ништо не е направено по тоа прашање.

Според наводите, „Јутарњи“ испратил и прашање до градските власти кога ќе биде избришан натписот и зошто нема реакција, а тие рекле дека до денес не добиле пријава, како и дека комуналните редари по пријавата, веднаш започнале со работа за отстранување на натписот.

Прочитајте и...  Бабовски: До крај на јули може да се аплицира за добивање субвенции за земјоделството по Програма 2020 година
Фото: Фејсбук/Boris Živković‎

Прочитај повеќе

Ескалација на насилството во Белград, реагираше државниот врв (ВИДЕО)

МИА Агенција

Се зголемува бројот на демонстранти пред српското Собрание

МИА Агенција

Партиски реакции: НС го тужи Вучиќ поради воведување полициски час

Слободен печат

Демонстраните во Белград запреле возило на Брзата помош, реагираше министерот за здравство

Слободен печат

Масовни немири во Белград, демонстрантите фрлаат со шишиња и камења, полицијата употреби солзавец (ВИДЕО)

Слободен печат

Штедел за одмор од соништата, а заглави на празен аеродром на Филипини: Голготата на овој Естонец како од филмот „Терминал“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Палма: Обидот за влез во српското Собрание е терористички чин

МИА Агенција

ВО ЖИВО: Хаос пред Собранието на Србија, граѓаните се судрија со полицијата

МИА Агенција

Се намалува бројот на активни случаи на Ковид-19 во Малешевијата

Слободен печат

И Во Нови Сад протест поради најавените мерки

МИА Агенција

Николовски: Зад нас во претходните години имаше и крв во Собранието, никој не веруваше дека Груевски ќе падне (ВИДЕО)

Слободен печат

САД и официјално се повлекоа од СЗО

Слободен печат