Вандализам на ловиштата во Македонска Каменица

Нов случај на вандализам во шумските предели под надлежност на Ловното друштво „Каменица Саса” од Македонска Каменица. Вандализмот, како што информираат од друштвото, се случил на едно од местата каде е извршена прихрана на дивечот, при што е регистрирано машко лице кое го врши вандализмот.

-И покрај залагањата за зачувување и прихрана на дивечот во ловиштето во Македонска Каменица, меѓу ловџиите очигледно имави такви на кои им смета нашата постапка. И покрај овој случај кој денес го регистрираа нашите камери ова нека биде пример како не треба да се однесуваме во однос на заштитата на дивечот, истакнаа од ЛД „Каменица Саса”.

Во рамки на вандалскиот чин, како што додадоа, оштетено е таканареченото „солиште”, од кое дивечот се прихранува во текот на летото.

Прочитајте и...  Лизгање на земјиште во Индија однесе 42 животи: Монсунските дождови го попречуваат трагањето по дваесетина исчезнати (ВИДЕО)

-И покрај овој вандалски чин ќе продолжиме да вршиме прихрана на дивечот, согласно сите правила за ловостопанство, а на сите наши членови ќе им порачаме да пријавуваат слични случаи кало денешниот, додадоа од каменичкото Ловно друштво.

Случајот како што додадоа ќе биде пријавен до надлежните органи.

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат