24 C
Скопје

Вакцинирани 2860 здравствени работници, 119210 граѓани се пријавиле за вакцинација против ковид-19

Вакцина против Ковид-19 заклучно со денеска примиле 2.860 здравствени работници, информираа за МИА од Министерството за здравство.

Имунизацијата се одвива во модуларната болница при Инфективната клиника во Скопје, а се врши со вакцини од производителот „Фајзер” кои државава го доби како донација од Србија.

За вакцинација преку веб-страницата „vakcinacija.mk” досега се пријавиле 72.400 граѓани, а 46.810 преку матичен лекар, посочија од Министерството за здравство

Поврзани вести

Приведен е скопјанец во близина на Катланово, по него е распишана централна потерница

Слободен печат

Кривична пријава против две лица за „фалсификување на огнено оружје”

Слободен печат

Блинкен: САД интензивно работат на ставање крај на израелско-палестинското насилство

Слободен печат

Спорниот закон за легализација на дивоградбите се враќа на доработка

Слободен печат

Зајберт: Германија сè уште не размислува за целосно отворање на лето

Слободен печат

Заев: Не би требало да има измени во извршната власт

Слободен печат

Остави Коментар