Вакцината на „Астра Зенека“ доби поддршка од ЕУ заради поевтината цена

Европските влади ќе плаќаат отштета за надминување на границата договорена со компанијата „Астра Зенека” за можните последици од нејзината потенцијална вакцина против Ковид-19, според одредбите од договорот со таа компанија кои се различни од договорот со „Санофи”, изјави европски официјален претставник.

Договорите ги одразуваат различните стратегии на овие водечки глобални производители на лекови кога станува збор за одговорност за можните последици од вакцините насочени кон ставање крај на пандемијата.

Британската компанија „Астра Зенека” доби поддршка од Европската унија во таен договор, бидејќи бараше пониска цена за нејзината потенцијална вакцина, рече официјалното лице.

„Ако некоја компанија побара повисока цена, ние не даваме еднакви услови”, изјави претставникот, кој учествуваше во преговорите, но не сака да биде именуван бидејќи договорите се тајни.

Неочекуваните несакани ефекти откако лекот ќе добие регулаторно одобрување се ретки, но поради брзината со која се развива вакцината против Ковид-19, ризиците се поголеми.

Прочитајте и...  Изречени 915 казни за неносење маски

Договорот со „Астра Зенека”, со кој се префрла дел од ризикот на вакцини кај даночните обврзници, беше склучен со Европската комисија во август, но одредбите за одговорност досега не беа познати.

Поврзани вести

Георгиевски: Историската комисија има направено големо поместување напред

Слободен печат

Стојанов: Треба да се почитуваат мерките за да не се оптерети премногу здравствениот систем

МИА

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче нема стратегија, државата тоне во пандемијата

Слободен печат

СДСМ: Со блокирање на новите мерки, ВМРО-ДПМНЕ директно го загрозува здравјето на граѓаните

Слободен печат

СЗО работи на насоки за употреба на лекот ремдесивир

Слободен печат

Рекорден број новозаразени во САД, повеќе од 80.000

Слободен печат

Остави Коментар