Вакцинирани се вкупно 822 751 граѓани, а ревакцинирани 789 905

Вакцинација во Северна Македонија / Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Министерството за здравство информира дека заклучно со вчера се аплицирани вкупно 1 675 793 дози вакцини. Вакцинирани се вкупно 822 751 граѓани, ревакцинирани 789 905, а трета доза примиле 63 137 граѓани. Педесет и седум проценти од граѓаните над 40-годишна возраст се ревакцинирани, а 33 проценти од популацијата од 18 до 39 години примиле барем една доза вакцина.

– Опфатот со вакцинација со една доза вакцина, на полнолетната популација е 58 проценти, а со две дози опфатени се 47 проценти од граѓаните над 18 години. Според бројот на аплицирани вакцини, 39 проценти од целата популација во нашата земја е вакцинирана, а 38 проценти од популацијата во државата примила две дози вакцина, се наведува во соопштението од МЗ.

Во петокот и саботата аплицирани се вкупно 5611 дози вакцини, од кои 2387 како прва доза, 1163 се ревакцинирани, а 2061 граѓани примиле трета доза вакцина.

Извор: МИА

Видео на денот