Вака изгледа првиот лет на новиот руски дрон - Можностите му се скоро НЕОГРАНИЧЕНИ (ВИДЕО) - Слободен печат

Вака изгледа првиот лет на новиот руски дрон – Можностите му се скоро НЕОГРАНИЧЕНИ (ВИДЕО)

Министерството за одбрана на Русија објави видео снимка од првиот лет на безпилотното летало „Алтиус-У“, кое може да лета еден ден.

„Алтиус-У“ настанал како резултат на развојот и тестирање на голем број модели.

Летот траел 32 минути на висина од 800 метри, во потполно автоматски режим.

Во извештајот на Министерството за одбрана се истакнува дека сите системи на леталото работеле спрема планот.

Како што се наведува – системот е способен да направи целосен спектар на извидувачки мисии, со примена на оптички, комуникациски и радарски средства, а безпилотното летало може да лета повеќе од еден ден.

Тежината на леталото е околу шест тони. Посебна карактеристика на системот е користењето на сателитски канал за управување, што го прави радиусот за негова примена да е скоро неограничен.

Прочитајте и...  Џафери го потпиша решението за распишување на изборите

Прочитај повеќе

Нетанјаху се пофали со подобрување на односите со Судан

МИА Агенција

Напад за време на верски обред во Буркина Фасо, најмалку 24 загинати

Слободен печат

Орбан: Будимпешта не мора да ѝ се допадне на „уморната бриселска елита“

Слободен печат

Бројот на заразени со коронавирус на крузерот „Дајмонд принцес“ продолжува да расте

Слободен печат

Брнс го поздрави успехот што за три години го оствари досегашниот парламентарен состав

Слободен печат

Албанскиот државен врв ја честиташе 12-годишнината од независноста на Косово

МИА Агенција

Остави Коментар

1 + 2 =

Прочитај повеќе

Најмалку 22 лица убиени во Камерун, поголемиот дел од жртвите се деца

Слободен печат

САД: Од сезонскиот грип досега починаа 14 илјади луѓе, властите се подготвуваат за втор бран

Слободен печат

НАкС бараат на вработените во високото образование да им се плаќа за минат труд

Слободен печат

Врвот на МВР утринава решава како ќе се разделат последните 4.000 пасоши

Мирослава Бурнс

Џафери: Да ги направиме изборите свечен ден

Хакери ја нападнаа хрватската нафтена компанија „ИНА“

Слободен печат