Уживав на теренот, едвај го чекам финалето со Новак

Рожер Федерер ја доби пресметката со големиот ривал Рафаел Надал со 3:1 во сетови и си обезбеди пласман во финалето каде ќе се обиде да дојде до деветтата  титула на Вимблдон.

– Ми беше се потешко како одминуваше дуелот. Рафа имаше неколку фантастични поени со кои остануваше во мечот. Сепак, најтешките и најдобрите поени ми припаднаа на мене. Првиот сет беше долг, стигнав до водство и пробав да го задржам. Во вториот сет, Рафа беше фантастичен. Уживав на теренот со него. Ова беше дуел на многу високо ниво – изјави Федерер.

Негов следен предизвик е првиот тенисер на АТП ранг листата и бранител на трофејот, Новак Ѓоковиќ кој исто така со 3:1 славеше во полуфиналето против уште еден Шпанец, Роберто Баутиста Агут.

Прочитајте и...  Дортмунд може и без Халанд, „хет-трик“ на Санчо (ВИДЕО)

– Новак одигра одлично полуфинале. Тој е бранител на трофејот и покажа зашто е најдобар. Се надевам дека ќе можам да му се спротивставам на вистински начин и да го победам, но тоа ќе биде навистина тешко. Се радувам на финалето и пресметката со Новак – додаде Федерер.

Прочитај повеќе

Кирјос повторно го провоцираше Ѓоковиќ (ВИДЕО)

Слободен печат

СФМ: Шкупи како пример дека и клубовите можат сами да организираат тестирање

Слободен печат

Велкоски и Сараево прогласени за шампиони во БиХ

Слободен печат

Истече клаузулата на Меси да замине бесплатно ова лето

Слободен печат

Уште еден позитивен на корона во Ренова

Слободен печат

Шкупи не и верува на Аџибадем Систина, фудбалерите ќе се тестираат во државна институција

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вардарци се тестираа, Шкупи и Струга одбија да се тестираат на коронавирус

Слободен печат

Пресврт, Игало останува во Јунајтед

Слободен печат

БИБЛ нуди две места за македонски екипи

Слободен печат

Барселона и Сити се договорија, ги заменија дефанзивците

Слободен печат

Ин Мемориам: Почина Бранко Костадиновски

Слободен печат

Хамилтон лут на своите колеги возачи: Сите молчат пред неправдата (ФОТО)

Слободен печат