Уживајте во славењето, им порача Џонсон на конзервативците - Слободен печат

Уживајте во славењето, им порача Џонсон на конзервативците

Според резултатите од пребројувањето на  гласачките ливчиња од вчера оддржаните парламентарни избори во Велика Британија, што утринава ги објави Би-Би-Си, Конзервативната партија на Џонсон освои 358 мандати, што е доволно „комотно” мнозинство во 650-члениот британски парламнт.

Лабуристите, според овие резултати, освоија 203 мандати, Шкотската национана партија 48 мандати, а Либерланите-демократи 11.

Британскиот премиер Борис Џонсон синоќа на членовите на неговата партија им порача да „уживаат во славењето” откако првата излезна анкета, покажа дека неговата Конзервативна партија е на пат да ги освои мнозинството мандати на изборите во земјата.

„Се надевам дека вечерва ќе уживате во славењето”, напиша Џонсон во мејл до членовите на партијата, додавајќи „ Вие ја овозможивте оваа кампања. Немаше да успееме без вас”.

Со овие резултати Џонсон ќе освои местата во парламентот што му се потребни да го реализира Брегзит на 31 јануари, јавија британските медиуми.

Прочитај повеќе

Исламска држава има нов лидер

Слободен печат

Три ракети паднале во близина на американската амбасада во Багдад (ВИДЕО)

Слободен печат

ОН ќе го разгледа договорот за регулирање на конфликтот во Либија

Слободен печат

Правниот тим на Трамп побара од Сенатот да ја повлече постапката за импичмент бидејќи не направил ништо погрешно

Слободен печат

Ангелов: Мојата фамилија живее во Скопје, зарем би дозволил да си ги трујам децата?

Слободен печат

Рама го поздрави договорот за воспоставување авиолинија Приштина-Белград

Слободен печат

Остави Коментар

2 × 5 =

Прочитај повеќе

ПУКОТНИЦА ВО САН АНТОНИО: Двајца загинати во ноќен клуб, полицијата трага по сторителот

Слободен печат

Макрон: Ќе работиме заедно со Трамп на добар договор за да избегнеме ескалација на даноците

Слободен печат

ЕУ одвои 900 милиони евра за помош на земјите во кои владее хуманитарна криза

Слободен печат

Вучиќ за авиолинијата Приштина-Белград: Постигнавме договор без да го признаеме Косово

Слободен печат

Околу 3.300 луѓе во БиХ годишно умираат поради аерозагадувањето

Слободен печат

РУСИЈА ЈА ЗГОЛЕМУВА ОДБРАНАТА НА АРКТИКОТ: Тука нема да можат да пројдат хиперсоничните ракети (ВИДЕО)

Слободен печат