Ужасен тренд во српските училишта- скенираат етикети на облека на соученици и им се потсмеваат ако не е брендирана

Ужасен тренд ги преплави српските училишта. Ги скенираат етикетите на своите соученици и ги исмејуваат по социјални мрежи ако облеката не е брендирана. Трендот „колку чини вашиот аутфит“, кој стана вирален во некои држави, се чини дека се пресели и во училишните клупи, па учениците по српските средни училишта меѓу себе проценуваат дали облеката што ја носат нивните пријатели е „лажна“ или „оригинална“.

Лудата игра отиде дотаму што учениците користат дури и апликации за скенирање на QR кодови на облеката, со кои можат да видат колку чини облеката, дали е позната марка или дали е купена, на пример, на улична продажба.

Досегашната практика покажа дека токму овие разлики доведуваат до насилство од врсници, а најчести жртви се децата кои потекнуваат од семејства чијашто помала платежна моќ не им дозволува да купуваат скапа и брендирана облека. Експертите велат дека во екот на борбата да се осигура дека ниедно дете не се разликува од неговите врсници, повторно ја оживеа приказната за враќањето на униформите на учениците. Училиштето „Прота Стеван Поповиќ“ од Чумиќ, кај Крагуевац, кое стана првото во Србија кое воведе униформа.

И во Тринаесеттата белградска гимназија, иако нема униформа, воведени одредени кодекси на облекување. На учениците им е забрането да носат шорцеви и бермуди, тренерки, панталони, качулки, шорцеви кои го откриваат стомакот и хеланки.

Од гимназијата за туризам ни рекоа дека кодексот на однесување постои повеќе од пет години и дека учениците, но и професорите строго го следат.

Забранети се мини здолништа, бермуди, кратки маици и оние со прерамки. Во средното медицинско училиште се забранети долги нокти.

Иницијативата започна со самите ученици кога како една од темите на студентскиот парламент беа споменати социјалните разлики. Учениците забележале дека некои деца се облекуваат поинаку од другите и тука се родила идеја за униформи.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот