2 C
Скопје

Ужас во Петриња: Маж се разнел со бомба

Во раните утрински часови во подрачјето Петриња 56-годишен маж извршил самоубиство преку активирање на експлозивна направа, потврди сисачко-мославинската полиција.

Веднаш по дојавата за експлозија на местото на настанот излегла екипа на полицијата која ќе ги утврди сите околности од настанот, кажал за Хина, портпаролот на тамошната полиција, Дарио Качмарчик.

Полицијата не открила детали за самоубиството, а повеќе ќе биде познато после истрагата.

– Овие подрачја се трауматизирани, ова е единствената судбина која дава порака. Психолошката помош доаѓа, а прашање е колку ќе биде тоа доволно. Жал ми е, мое сочувство за фамилијата, рекол градоначалникот на Петриња, Даринко Думбовиќ.

Петриња овие денови претрпе незапамтена трагедија и поголем дел од градот е во рушевини по разорниот земјотрес кој ја погоди Хрватска на 29 декември при што загинаа седум лица.

Прочитајте и...  Ковид-19: Јапонскиот премиер загрижен поради големиот број новозаразени во Јапонија

Извор: Блиц.рс

Поврзани вести

ЈП „Водовод и канализација“: Продолжува масовната кражба на капаци на шахти и решетки од сливниците

Слободен печат

Средба на министерот Спасовски со директорот на МАРРИ, Сашко Коцев

Слободен печат

Во Велика Британија кривично се гонети 6.500 луѓе поради насилство поврзано со ковид-19

Слободен печат

Една година на ЈП „Дрисла” под Град Скопје: Долгот од 175 милиони денари, сведен на 90 милиони, од 156 фирми, се должи на 30

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Двоен бомбашки напад во Ирак, најмалку 28 загинати

И.И.

Силен земјотрес регистриран во близина на Филипини

Слободен печат

Остави Коментар