Ужас: Почина девојчето кое го нападна маж во Германија додека одело на училиште

Фото: EPA-EFE/ALEXANDER BECHER

Германската полиција денеска соопшти дека маж убил 14-годишно девојче, а тешко ранил друго, 13-годишно, додека оделе пешки кон училиште.

Полицијата во југозападниот град Улм соопшти дека девојчињата биле итно пренесени во болница по нападот кој се случил околу 7:30 часот во блискиот град Илеркирхберг.

Нема информации за оружјето со кое мажот ги нападнал.

Осомничениот побегнал во блиската куќа каде полицијата уапсила три лица, претпоставувајќи дека едното е напаѓачот.

По нападот сведоците веднаш повикале полиција и итна помош, а болничарите ги префрлиле двете девојчиња во болница.

Германската новинска агенција ДПА јави дека полицијата сè уште се обидува да го утврди мотивот за нападот.

Видео на денот