УЖАС: Тетовец застрелал куче со ловџиска пушка

Во тетовската полиција вчера било пријавено дека 69 годишник од Долно Седларце со пушка застрелал бездомно куче во селото Долно Седларце. Тој подоцна бил повикан во полициската станица во Тетово при што одземена му е ловечката пушка.

– Во координација со ветеринарен инспектор извршен е увид. И. С. (69) повикан е во Полициската станица Тетово и одземена му е ловечка пушка „Црвена застава 16 ГА M70″. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот, информираше СВР Тетово.

Иван Спировски од Долно Седларце во изјава за локална телевизија изјави дека се одлучил на постапката зошто се чувствувал загрозен за семејството и добитокот.

– Со месеци влегуваше во дворот пред семејната куќа и ги напаѓаше домашните птици и внукот. Ми задави две гуски кои чинат 50 евра. Кој ќе ми ја плати штетата. Иако сега јас можеби ќе платам казна, ама нема да има друга штета, изјави Спировски.

Прочитајте и...  Починато лице пронајдено во камп за бездомници

Прочитај повеќе

Починато лице пронајдено во камп за бездомници

Слободен печат

Во скопска болница донесено лице во неконтактибилна состојба со пет убодни рани во стомакот

Слободен печат

Пукање пред пекара од паркирано возило во Прилеп

Слободен печат

Две лица повредени во сообраќајка на патот за гробиштата Раштани кај Велес

Слободен печат

Дуковски побара ослободителна пресуда за Бојан Јовановски

Изгоре куќа на четиричлено семејство од кривопаланечкото село Луке 

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Драма на автопатот Демир Капија – Неготино

Кај Демир Капија откриени 113 мигранти

Скопјанец со „ауди“ бркал две лица и се заканувал дека ќе ги убие

Слободен печат

Скопјанка го пријавила таткото во полиција за семејно насилство

Слободен печат

Пронајден малолетник кој се водеше за исчезнат во Скопје

Слободен печат

За два месеци во гостиварско 160 лица го прекршиле полицискиот час

Слободен печат