Утрово бил на Влада, попладнево позитивен: Германскиот министер за здравство Јенс Шпан со ковид-19

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан (40) е позитивен на новиот коронавирус, потврди денеска Министерството. Како што се наведува, Шпан е во карантин откако дознал дека е позитивен, јави агенцијата ДПА.

Шпан бил тестиран за вирусот, бидејќи неколку дена имал симптоми слични на настинка, а сите лица кои имале контакт со него се информирани дека е болен.

– Германскиот министер за здравство Јенс Шпан, кај кого попладнево беше потврден новиот коронавирус, учествуваше на седница на германската Влада утрово, но засега другите министри не треба да бидат ставени во карантин, изјави портпаролот на Владата.

Според него, правилата за физичко растојание и хигиена се строго пропишани во владата.

Според порталот „Фокус онлајн“, ниту германската канцеларка Ангела Меркел нема да биде ставена во карантин.

Прочитајте и...  Оценка на хрватски пулмолог: „Затворање“ е единствен начин за излез од епидемијата

Поврзани вести

Сојузот на здруженија на пензионери апелира да се обебедат вакцини против грип за пензионерите

Слободен печат

Германски виролог објаснува за короната: Зошто Кинезите трошат многу кондоми, зошто луѓето не требаше да се затвораат дома и како правилно постапи Путин

Слободен печат

ФОТО: На аеродром во Багдад уапсен генералниот координатор на ИСИС

Илинка Иљоска

Поради штрајк граничниот премин Евзони утре ќе биде затворен за сообраќај

Слободен печат

Мицкоски: Разочаран сум и лут од справувањето на властите со пандемијата

Слободен печат

Битиќи: Владата цели да ги исполни обврките од Зелениот договор 2050 на ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар