Утрово мирно во Лепосавиќ, Србите не се откажуваат од собирањето

Митровица/ Фото Giannis Papanikos / Alamy / Alamy / Profimedia

Во Лепосавиќ утрото е мирно, а Србите како и во изминатите денови се собраа околу зградата на општината за да го изразат својот протест за нелегалните градоначалници во општините на север и присуството на специјалните сили на косовската полиција.

Американските војници на КФОР сè уште дежураат околу општинската зграда во која е сместен новоименуваниот градоначалник Љузљим Хетеми, кој беше избран на неодамнешните локални избори кои беа бојкотирани од Србите и на кои излегоа само нешто повеќе од 3 отсто од граѓаните.

Бодликавата жица е отстранета, но сепак може да се види завиткана во близина.

Министерот за инфраструктура Љибурн Аљиу, кој вчера ги посети полициските службеници во станицата во Лепосавиќ, ги демантираше пишувањата на медиумите дека КФОР му забранил да се сретне со новоименуваниот градоначалник Љулзи Хетеми.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот