Утре попладне и во сабота пороен дожд, грмежи и ветер

скопје дожд дождливо време
Дожд во Скопје / Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Синоптичарите за утре попладне, особено во јужните делови, најавуваат нестабилно време со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има невреме со пообилен пороен дожд за кратко време, силни електрични празнења, ветер над 60 км/час и услови за појава на град.

Ваквото време, според прогнозата на УХРМ, ќе се задржи и во сабота по што повторно следува период на стабилно и потопло време.

Оттаму апелираат до граѓаните да не бидат на отворено и под осамени дрвја доколку има електрични празнења.

Извор: МИА

Видео на денот