Утре покрај Земјата ќе помине астероид со необичен изглед и големина колку најголемата зграда на Земјата

Астероидот кој утревечер ќе прелета покрај Земјата се претпоставува дека има пречник меѓу 1,8 и 4,1 км, што значи дека оваа вселенска карпа би можела да биде петпати поголема од „Бурј калифа“, најголемата зграда на Земјата.

Необичниот изглед на астероидот 1198 ОР2 ги натера научниците ширум светот да се шегуваат велејќи дека на Земјата и се приближува астероид со маска, кој како да знае дека се бориме со пандемијата на коронавирусот.

„Астероидот кој наскоро би требало да помине покрај Земјата како и самиот да стравува од зараза од опасниот вирус, па ставил маска“, се шегуваат научниците на социјалните мрежи.

 

Прочитајте и...  Фасцинантна глетка: Наместо туристите, во цветањето на црешните уживаат елени (ВИДЕО)

„Топографските прикази кои личат на ридови, на едниот дел од астероидот се научно фасцинантни, но уште поинтересно е тоа што изгледа како астероидот да ставил маска“, вели Ен Вирки, директор на една опсерваторија.

За среќа, овој астероид, кој ќе биде најблиску до Земјата на 29 април, не претставува опасност за нашата планета.

Прочитај повеќе

Ѕвездата на Лејкерси слуша српска музика: Погледнете за која песна станува збор! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

СВЕТ БЕЗ ЛУЃЕ: Што ќе се случува на Земјата кога човештвото ќе исчезне? (ВИДЕО)

Слободен печат.

Нема сепаре и скапо шампанско: Анастасија Ражнатовиќ го прослави роденденот скромно во домашна атмосфера! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Георгина на Кристијано влезе во базен и заборави да го облече долниот дел од бикинито? (ФОТО)

Васко Спасоски

Старлетата малку претера: За вакви бикини треба храброст и некако не е за помлади од 18 години! (ФОТО)

Васко Спасоски

Детето кое најмногу ве лути, личи на вас! Изненадени?

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Зошто треба да каснете овошје пред да одите во супермаркет?

Слободен печат

Цеца Ражнатовиќ и Јована Јоксимовиќ се изнаиграа на прославата по повод Бајрам (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Фасцинантна глетка: Наместо туристите, во цветањето на црешните уживаат елени (ВИДЕО)

Слободен печат

Им светат очите од љубов: Игор Џамбазов и Илина повеќе не се кријат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пијан печен компир (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Заводникот од серијата „Ла Каса де Папел“ е во љубовна врска со Србинката Татјана (ФОТО)

Васко Спасоски