Утре почнуваат рамазанските пости

По истекот на месецот Рамазан, настапува тридневниот празник Рамазан Бајрам.

Вечарва со заоѓањето на сонцето за верниците од муслиманска вероисповед започнува светиот месецот Рамазан, а сите активности ќе бидат прилагодени на актуелната ситуација во согласност со мерките за спречување на ширењето на коронавирусот.

Рамазан е месец на задолжителен пост за сите полнолетни, здрави припадници на муслиманската религија.

Постот подразбира воздржување од храна и пијалаци, но и од лоши мисли и дела од изгревање на сонцето до неговото заоѓање.

Месецот Рамазан е деветти месец според муслиманскиот календар и тој некогаш има 29 а некогаш30 дена.

Годината според муслиманскиот календар е пократка за десет дена па затоа овој месец постојано се поместува секоја година.

Рамазанскиот пост е најголема верска обврска и еден вид „вежба на издржливост“, сила, волја и вера.

Прочитајте и...  Во континуитет висок број починати и новозаразени од Ковид-19 во земјава

Постот служи за промовирање на солидарност со оние кои се жедни и гладни поради сиромаштија, а не по своја волја.

По истекот на месецот Рамазан, настапува тридневниот празник Рамазан Бајрам.

 

 

Прочитај повеќе

Руси и Саудијци на мета на првите самостојни британски санкции

Слободен печат

Заев му подари три знамиња на Мицкоски, од нашата држава, ЕУ и НАТО

Слободен печат

Полицајци даруваа крв, собрани 20 единици крв во Кавадарци

Слободен печат

Потенцијалниот лек за коронавирус влегува во трета фаза – ќе се тестира врз луѓе

Слободен печат

Палестинските власти се заблагодарија на сите противници на израелската анексија на Западниот Брег

Слободен печат

Николоски: Го прашувам Заев што бара Боро Марлборо секој викенд во Швајцарија со највисоки членови на неговото семејство?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Супер дедо од Индија го победи коронавирусот на 104 години – пред 100 години ја преживеал шпанската треска

Слободен печат

Заев за прочистување на правосудството, Мицкоски за ветинг на политичарите

Слободен печат

Кенија: Демонстранти запалиле полициска станица заради убиство на продавач

Слободен печат

Лукаревска: Со години лажеа дека тече мед и млеко, не смееме да заборавиме како владееше ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Спасовски од Ѓорче Петров: Ќе живееме како европски граѓани со европски плати

Слободен печат

Шилегов го победи коронавирусот, од утре се враќа на работните обврски

Слободен печат