Утре ќе се прска против комарци во Струга

На подрачјето на Општина Струга утре ќе се врши теристичка дезинсекција за уништување на комарците и дератизација на шахтите.

Земјеното запрашување, како што соопшти Општина Струга, ќе се врши во периодот од 21 до 6 часот со апарат за УЛВ ладно запрашување.

– Со дезинсекцијата ќе бидат опфатени сите населени места. Се молат пчеларите и пчеларските задруги да превземат соодветните мерки за заштита на пчелите, соопштуваат од Општина Струга.

Во случај на појава на неповолни временски услови, како што е наведено, дезинсекцијата ќе се одложи за следниот поволен ден.

Прочитајте и...  Втор ден од Меѓународниот натпревар во уметничко лизгање „Skopje on Ice” (ГАЛЕРИЈА)

Прочитај повеќе

СДСМ: По 30 години, лани за прв пат во државата почнаа да се градат целосно нови мостови

Слободен печат

По грешка пуштени 23 патници од крузерот во Јапонија

Слободен печат

Штетно е кога двајца „чауши” во еден ресор одат контра, им порачуваат земјоделците на Трипуновски и Димковски

МИА

Само 30 отсто од Бугарите си ги мијат забите

Слободен печат

Најмалку седуммина загинати во земјотресот од 5,7 по Рихтер на турско-иранската граница

Слободен печат

Кинескиот гигант има најмногу 5G договори во Европа

Слободен печат

Остави Коментар

17 − 2 =

Прочитај повеќе

Јужна Кореја прогласи највисок степен на опасност од Ковид-19

Слободен печат

Милошоски најавува нова „бомба“ за Заев

Слободен печат

Напаѓачи пукаа во наргиле-бар во Штутгарт

Слободен печат

Сандерс победи на изборите за претседателски кандидат во Невада

Слободен печат

Италија: 11 села се изолирани поради коронавирусот

Слободен печат

Чолош: Крајно време е да се донесе одлуката за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија

МИА