Утре без струја делови од неколку скопски општини

Од ЕВН информираа дека утре делови од повеќе скопски општини ќе останат без струја заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа.

Без електрична енергија од 08:00 до 15:30 часот ќe останат дел од село Ракотинци,Општина Сопиште, дел од село Кучково и Викенд населбата – Веле Поле во Општина Ѓорче Петров и корисниците од ул. Студеничанска и Училиштето за Богословија Веронаука во Драчево во Општина Кисела Вода.

Од 09:00 до 11:00  без струја ќе бидат дел од корисниците од улиците: Радњанска, Славка Недиќ и Дане Крапчев во Општина Центар, додека од 09:00 до 15:00 часот, корисниците од селата Оризари, Мирковци и Голиево. Од 11:00 до 15:00 часот, струја ќе немаат корисниците од ул. Китка во Драчево.

Прочитајте и...  Рекордна задолженост на нафтените компании

Од ЈП Водовод и канализација – Скопје соопштија дека утре поради отстранување дефект на затворач на водоводна мрежа со пречник од ф-150 мм на ул. Козле 132, од 09:00 часот до завршување со активностите, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од улиците: Козле, Кораб, Струшка, Мокра и дел од Јуриј Гагарин. Поради потребите за санација ќе биде исклучена пумпената станица во Жданец, со што ќе се намали притисокот на вода во населбите Жданец, Трнодол и Нерези.

Прочитај повеќе

Еболата се шири во Конго, досега потврдени 50 смртни случаи

Слободен печат

Истражување: Три четвртини британски компании не се подготвени за брегзит

Слободен печат

Цивил: МВР со двојни аршини – едeн приведен за Фејсбук статус, други не

Слободен печат

СЗО: Пандемијата може да се влоши

Слободен печат

Меркел: Не знам дали ќе има договор за Фондот за економско опоравување

Слободен печат

Во Куманово осум новозаболени со Ковид-19 од кои двајца од Липково

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Црната смрт“ се шири во Монголија: 15-годишно дете почина од чума

Слободен печат

Растат тензиите на Кавказ: Во артилериски судир има мртви и повредени војници

Слободен печат

Гелатановски вели дека статусот на Фејсбук бил само шега

Слободен печат

Стравична ликвидација во Порторико: Убиено 11-годишно дете, братот (6) се бори за живот

Слободен печат

Д-р Пановски: Ниту во август нема да ги исполниме условите и параметрите за патувања во ЕУ

Слободен печат

Седми ден протести во Белград, граѓани излегоа и на улиците во Ниш и Зрењанин

Слободен печат