Усвоени нови мерки за Белград: Кафулињата, теретаните и продавниците ќе работат до 21 часот

На предлог на Кризниот штаб за заштита на здравјето на населението од заразната болест ковид-19, Владата на Република Србија на денешната седница усвои одлука за одредување посебни мерки за заштита на населението од оваа заразна болест на територијата на Град Белград, објавија српските медиуми.

Со оглед на тоа дека во Белград, моментално епидемиолошката состојба е најнеповолна, српската влада одлучи да дозволи да се организираат јавни собири најмногу до 10 луѓе, како на отворен, така и на затворен простор. Исто така во сите јавни затворени простори за секое лице мора да се обезбеди минимум 4 квадратни метри.

Угостителските објекти кои немаат тераса (трговски објекти, трговски центри, фризерски салони, теретани, кладилници) од денеска се обврзани да работат најдоцна до 21 часот, а повторно може да отворат од 6 часот наутро.

Прочитајте и...  Парична помош за семејството на настраданиот во невремето во Велес, потрагата запрена

Објектите со тераса можат да работат до 23 часот со максимално почитување на сите заштитни мерки.

Во Србија денеска се потврдени 386 заразени и 18 починати лица од новиот коронавирус, изјави српската премиерка Ана Брнабиќ, додавајќи дека резултатите од протестите ќе се видат во следните денови.

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат