17 C
Скопје

Усвоена резолуција за импичмент во Сенатот: Процесот против Трамп ќе продолжи на 9 февруари

Американскиот Сенат денеска усвои резолуција за правилата за прелиминарни процедури за импичмент на поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, при што обвинителството и одбраната ќе ги изнесат своите аргументи во писмена форма. Самиот процес против Трамп ќе продолжи на 9 февруари.

Осумдесет и тројца сенатори гласаа „за“ резолуцијата, а 17 се изјаснија „против“.

Седницата на Горниот дом на законодавниот дом на земјата беше пренесуван во живо од американските телевизиски куќи.

Прочитајте и...  Коалицијата АА/А со барање: За случаите како „Монструм“ да има судии и обвинители од ЕУ

Поврзани вести

Судија ја блокираше забраната на Бајден за депортација на мигранти на неодредено време

Слободен печат

ВИДЕО: Судири меѓу клановите во затворите во Евкадор: Најмалку 75 затвореници се убиени

Слободен печат

Мијалков се обезбедува во куќен притвор со полициско присуство, СВР Скопје немало технички можности за аудио и видео надзор

Слободен печат

Ѓукановиќ отповика бројни амбасадори вклучувајќи го и амбасадорот во Белград Тарзан Милошевиќ

Слободен печат

Обвинителствата кубурат со кадар: Предметите пропаѓаат во „кадровската дупка“

Лука Андреев

Советот на министри на БиХ ја усвои реформска програма за НАТО

Слободен печат

Остави Коментар