Уставниот суд на Косово ја поништи владината одлука за ограничување на движењето

Според пресудата која беше доставена на медиумите, Владата на Курти има рок до 13 април да ја промени спорната одлука.

 Уставниот суд на Косово ја оцени како неуставна одлуката на Владата во оставка на Албин Курти од 23 март, за ограничување на движењето на граѓаните, како мерка за спречување на ширењето на епидемијата на Ковид-19, јави дописникот на МИА од Приштина.

Постапувајќи по барањето на претседателот на државата Хашим Тачи за оценка на уставноста на мерките на Владата, Уставниот суд, меѓу другото, оцени дека со тие мерки се прекршени уставните одредби со кои се гарантираат човековите права и слободи и дека нивното ограничување „може да се направи единствено со закон од Собранието на Косово”.

Според пресудата која беше доставена на медиумите, Владата на Курти има рок до 13 април да ја промени спорната одлука.

Откако ден по воведувањето на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот Тачи поднесе барање за оценка на нивната уставност, денеска партијата на Курти, Движењето Самоопределување, од Уставниот суд на Косово побара оценка на уставноста на јавниот повик на претседателот за непочитување на владината одлука. 

Прочитајте и...  НСП бара одговори од Чулев за набавката на 600 ремени за 300.000 евра во МВР

Прочитај повеќе

Зекири: СДСМ сака брзи избори на кои ќе учествуваат сите политички чинители

Слободен печат

Синоличка: Инаетот на мнозинството ќе го сотре и најсовесниот граѓанин

Слободен печат

Нови правила и за капење во базени во Грција и за лежење покрај море, ова е задолжително летово

Слободен печат

Министерство за правда: Истрагата за смртта на Џорџ Флојд е „главен приоритет” (ВИДЕО)

МИА Агенција

Јанушев: СДСМ роковите за избори ги вади од ракав

Слободен печат

„Проба за протест“ на партијата на премиерот Курти во Приштина

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Франција наскоро целосно ќе излезе од мерките на изолација

МИА Агенција

Едуар Филип: Одлуката за отворање на надворешните граници на ЕУ по 15 јуни

МИА Агенција

Бебе позитивно на ковид-19 со специјален лет префрлено на клиника во Швајцарија

Слободен печат

СДСМ: Чулев со невистини се обидува да ја вознемирува јавноста

Слободен печат

Агенција за национална безбедност: Немаме опрема за прислушување, УБК замина во историјата

Слободен печат

Трамп на нацијата ѝ се обрати преку Твитер: Постигнат е тажен рекорд од 100.000 починати

Слободен печат