Успеа ли Шведска да ја заштити својата економија?

Стапката на невработеност во Шведска порасна од 7,1 отсто во март на девет проценти во мај. Стапката на смртност од коронавирусот во Шведска е меѓу највисоките во светот.

Шведска утре треба да ја објави својата флеш анализа за БДП, а економистите кои беа анкетирани од страна на „Блумберг“ очекуваат пад од седум отсто.

Првите резултати кои говорат за БДП во вториот квартал ќе покажат дали спорната одлуката на Шведска да избегне потполно затворање на почетокот на пандемијата од корона вирусот ќе ја заштити економијата од најлошиот пад.

Од друга страна, шведската централна банка овој месец прогнозира дека БДП во земјата ќе се намали за 4,5 отсто.

– Шведската економија не остана недопрена, но мислиме дека тримесечниот пад на БДП во вториот квартал веројатно ќе изнесува околу третина од оној кој е забележан во Еврозоната, вели економистот Давид Окле.

Прочитајте и...  Грчката полиција во Солун заплени 500 илјади таблети екстази

Сепак, не е јасно дали економијата на оваа држава ќе помине подобро отколку во соседна Данска и Норвешка, кои на почетокот воведоа строги ограничувања.

– Не знаеме како нивната стратегија долгорочно ќе влијае врз економијата, вели економистот Норде Торбјорн Исаксон.

– Нашите нордиски соседи се заклучени, но можеби ќе може побрзо да се отворат и нормализираат, вели тој.

Инаку, стапката на невработеност во Шведска порасна од 7,1 отсто во март на девет проценти во мај. Стапката на смртност од коронавирусот во Шведска исто така е меѓу највисоките во светот.

 

 

Прочитај повеќе

Инцидентите со полицајците под лупа на Македонскиот полициски синдикат

Биланси од судирите на Ерменија и Азербејџан во Нагорно Карабах (ВИДЕО)

Слободен печат

Папата апелира за мир во регионот на Кавказ

Слободен печат

Акар: Анкара го поддржува Баку

Слободен печат

Во „Викендот без ДДВ“ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Слободен печат

Заев: Никој нема да биде изоставен со четвртиот пакет мерки (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Рама од Валона најави: Албанија ќе ги олесни анти-ковид мерките

Слободен печат

Силен земјотрес во близина на Света Гора

МИА Агенција

Помпео на средби со Мицотакис и Денедиас во Атина

МИА Агенција

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Јом Кипур

Слободен печат

Азербејџан: Општа мобилизација во земјата не е неопходна

Слободен печат

Бектеши: Продолжува поддршката за туристичкиот сектор во текот на пандемијата

Слободен печат