Уште пред две години реков дека Дончиќ е најдобар кошаркар на светот

EPA-EFE/Toms Kalnins

Кошаркарската репрезентација на Словенија благодарение на неверојатниот Лука Дончиќ кој постигна 48 поени, ја совлада Аргентина со 118:100 на стартот на ОИ.
По натпреварот, селекторот и најдобрите кошаркари на Аргентина им честитаа на Словенците притоа донесувајќи заеднички заклкучок – дека Дончиќ ги уништи.

– Тешко е да се анализира натпреварот кога еден играч е толку доминантен. Тоа го кажав пред две години, и сега повторно ќе го кажам: Лука е најдобар кошаркар на светот. Тој многу брзо го прочита нашиот план во одбраната и не уништи. Не натера да ја промениме стратегијата. Можеби ова звучи како оправдување,но немавме решение за него – изјави селекторот на Аргентина, Серхио Ернандез.

Дончиќ не е од оваа планета, ја уништи Аргентина

Квалитетите на Дончиќ добро ги познава и Факундо Кампацо кој беше соиграч со Словенецот во Реал Мадрид.
– Ние игравме по нотите на Дончиќ. Што и да се обидовме да направиме, тој имаше одговор на се. Кога направивме поголем притисок над него, Лука играше за екипата. Не уништи – изјави Кампацо.

Дончиќ не е од оваа планета, ја уништи Аргентина

 

 

Видео на денот