Уште осум нови случаи со корнавирус во Косово, бројката се искачи на 71

Нови осум случаи на заразени лица се регистрирани денеска во Косово. Бројката на лица заразени од Ковид-19 во оваа земја се искачи на 71.

-Денеска на 25.03.2020 во Институтот за Јавно Здравје тестирани се 34 лица. Од тие осум се позитивни. Се работи за лица кои имале контакт со претходно заразени лица. Четири од нив се од Малишево, три во Приштина и еден Вуштриа. Од датумот 08.02.2020 до 25.03.2020, во ИЈЗ тестирани се вкупно 766 лица, додека позитивни на коронавирусот се 71- се вели во соопштението на Институтот за Јавно Здравје на Косово.

Во Косово од коронавирус почина едно лице.

Прочитајте и...  Во хотелот „Монтенегро" кај Велес во изолација се 42 македонски граѓани

Прочитај повеќе

Најнова мапа на заразени со коронавирус: 142 лица се од Скопје, 29 од Карпош

Мирослава Бурнс

Го откриваат присуството на вирусот за неколку минути: Овие земји развија брзи тестови за корона

Слободен печат

Актерката Ана Костовска од државниот карантин: Ова е за мене потврда дека можам да верувам на планот на одговорните во градов и државава

Слободен печат

Основното јавно обвинителство Охрид ќе ја истражува смртта на жената од Струга

Слободен печат

Само еден пациент позитивен на коронавирус се лекува во болницата „8 Септември“

Слободен печат

Уште двајца заразени во Црна Гора, вкупно 84 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шпанската полиција стана вистински хит на социјалните мрежи (ВИДЕО)

Стравотна тишина и бројни полициски контроли на скопските улици (ВИДЕО)

Горан Наумовски

Проповедник позитивен на коронавирус посетил 15 села во Индија, засега непознато колку луѓе заразил (ВИДЕО)

Слободен печат

Го бранеше Трамп со тезата дека коронавирусот е измама на демократите, па доби отказ од Фокс њуз

Слободен печат

Како изгледа кога полицијата интервенира во проблематичните делови на Париз (ВИДЕО)

Слободен печат

ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ: Сите баратели на азил во Португалија ќе станат постојани резиденти

Слободен печат