Уште една потврда дека се меѓу најдобрите, Начевски и Николов судат на ЕП 2020

Најдобриот македонски ракометен судиски пар ќе биде дел од следното големо натпреварување, Европското првенство кое идната година ќе се одржи во Австрија, Шведска и Норвешка.

Ова е уште една потврда дека македонските судии се меѓу најдобрите во светот, кои во последните осум години се редовни делители на правдата на сите големи натпреварувања, билода станува збор за ЕП, СП или Олимписки игри.

Европската ракометна федерација 23. судиски двојки кои ги избра да ја делат правдата на ЕП 2020 ги подели во три категории, а Начевски и Николов се најдоа во втората категорија  која ќе суди и во првата и во втората фаза, а подоцна во зависност од пласманот на Македонија, можно е да бидат делегирани да судат и во полуфиналните натпревари и во битката за медали.

Прочитајте и...  Имаше шампионски амбиции во НБА лигата, но на крајот доби отказ!

СУДИИ ЗА ПРВА ФАЗА:
Бркиќ, Јусуфхоџиќ (Австрија), Мрвица, Јуриновиќ (Хрватска), Киркхолм, Мортенсен (Данска), Марин, Серадилја (Шпанија), Бонавентура, Бонавентура (Франција), Шулце, Тониес (Германија), Елиасон, Палсон (Исланд), Јорум, Клевен (Норвешка), Лах, Сок (Словенија), Николиќ, Стојковиќ (Србија), Бадура, Ондогрецула (Словачка).

СУДИИ ЗА ПРВА И ВТОРА ФАЗА:
Хорачек, Новотни (Чешка), Мазеика, Гателис (Литванија), НИКОЛОВ, НАЧЕВСКИ (МАКЕДОНИЈА), Павичевиќ, Ражњатовиќ (Црна Гора), Фонсека, Сантош (Португалија), Салах, Брунер (Швајцарија), Куртагиќ, Ветервик (Шведска).

СУДИИ ЗА ВТОРА ФАЗА И БИТКА ЗА МЕДАЛИ:
Губица, Милошевиќ (Хрватска), Хансен, Гјединг (Данска), Ралуј, Саброзо (Шпанија), Гајпел, Хелбиг (Германија), Пишон, Ревере (Франција).

Прочитај повеќе

Мурињо на пенали го елиминира „ученикот“ Лампард од Лига купот

Слободен печат

Динамо Киев, Олимпијакос и Ференцварош ќе играат во ЛШ

Слободен печат

Војдан Стојановски и Данкерк го доживеаја и вториот пораз во францускиот шампионат

Слободен печат

Ролан Гарос: Циципас со пресврт во второто коло

Слободен печат

Сопственикот на Далас, Кјубан го спаси од улица пропаднатиот НБА играч

Слободен печат

Металург ќе игра во ракометната Лига на Европа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дортмунд ги одби милионите од Јунајтед за Санчо

Слободен печат

Алкантара позитивен на коронавирус

Слободен печат

Тони Надал: За Федерер секогаш имавме план, против Новак не знавме што да очекуваме

Слободен печат

Иако загуби од Ѓоковиќ, Имер го има поенот на турнирот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар повторно не игра ЛШ, одложен натпреварот и против Пик Сегед

Слободен печат

КФСМ има резервен план доколку се појават проблеми со коронавирусот во мак баскетот

Зоран Спасоски