Уште една пациентка со респираторна инфекција се јавила на Инфективна, патувала во Северна Италија

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека засега нема нов случај на заразен со коронавирус во Македонија.

Тој посочи дека резултатите од тестот се негативни кај возачот на комбето кој пристигна од Италија и двете лица кои вчера избегаа од изолација во штипската болница.

-Има една пациентка која се јавила утрово на Инфективна, таа е изолирана, таа е жена која патувала во критичниот регион во Северна Италија, таа има семејство и знаци на респираторна инфекција. Во земјава влегла на 26 февруари, без никакви симптоми. Изолирана е согласно процедурите и во текот на денот се чекаат резултатите- рече Филипче.

Тој додаде дека првата пациентка со коронавирусот во земјава е во добра општа состојба и нема температура.

Прочитајте и...  Бектеши: Келнерите, менаџерите или управителите на угостителските објекти немаат право да ги легитимираат гостите

-Утрово разговарав со конзулот во Италија, нема наши државјавни заразени во Италија. Конзулот вели дека е потребно сите да го контактираат него, за тој нам да ни ги најави сите кои доаѓаат од Италија. Меѓутоа доаѓаат многу луѓе, кое не се најававуваат- рече Филипче..

За карантинот, министерот, рече дека нема потреба да се паничи, коментирајќи го вчерашниот инцидент на пациентите кои избегаа од болницата во Штип.

– Не е страшно, не треба да се панични, доколку се поседи во изолација. Патниците кои се во изолација, тоа се патниците од комбето, се во добра општа состојба. Доколку немаат симптоми луѓето седат во изолација, а доколку се јават некои симптоми, значи тогаш се пристапува со соодветна терапија- вели Филипче.

Прочитајте и...  За време на полицискиот час регистрирани 45% повеќе пријави за семејно насилство

 

 

Прочитај повеќе

Гутереш: Простување на долговите и на земјите во развој

Слободен печат

Полицајка од Куманово опомената за своето недолично однесување, возела со нозете кренати на волан (ВИДЕО)

Слободен печат

Зекири: СДСМ сака брзи избори на кои ќе учествуваат сите политички чинители

Слободен печат

Синоличка: Инаетот на мнозинството ќе го сотре и најсовесниот граѓанин

Слободен печат

Нови правила и за капење во базени во Грција и за лежење покрај море, ова е задолжително летово

Слободен печат

Министерство за правда: Истрагата за смртта на Џорџ Флојд е „главен приоритет” (ВИДЕО)

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јанушев: СДСМ роковите за избори ги вади од ракав

Слободен печат

„Проба за протест“ на партијата на премиерот Курти во Приштина

МИА Агенција

Франција наскоро целосно ќе излезе од мерките на изолација

МИА Агенција

Едуар Филип: Одлуката за отворање на надворешните граници на ЕУ по 15 јуни

МИА Агенција

Бебе позитивно на ковид-19 со специјален лет префрлено на клиника во Швајцарија

Слободен печат

СДСМ: Чулев со невистини се обидува да ја вознемирува јавноста

Слободен печат