Уште една американска држава ја легализираше марихуаната во рекреативни цели – Слободен печат
ВестиПланета

Уште една американска држава ја легализираше марихуаната во рекреативни цели

Законот овозможува купување и поседување до 30 грама марихуана за локалните жители.

Гувернерот на американската сојузна држава Илиноис, Роберт Прицкер денеска потпиша акт за легализација на „рекреативната” употреба на марихуаната, со што Илиноис стана 11 држава во САД што ја легализира таа психоактивна супстанца.

Законот овозможува купување и поседување до 30 грама марихуана за локалните жители, додека нерезидентите од други места кај себе можат да имаат до 15 грама.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close