1 C
Скопје

Уште една американска држава ја легализираше марихуаната во рекреативни цели

Гувернерот на американската сојузна држава Илиноис, Роберт Прицкер денеска потпиша акт за легализација на „рекреативната” употреба на марихуаната, со што Илиноис стана 11 држава во САД што ја легализира таа психоактивна супстанца.

Законот овозможува купување и поседување до 30 грама марихуана за локалните жители, додека нерезидентите од други места кај себе можат да имаат до 15 грама.

Прочитајте и...  Во согласност со желбата на Доналд Трамп да стави крај на „бесконечните војни" бројот на американски војници во Авганистан и во Ирак е намален на 2.500

Поврзани вести

АМСМ: Внимателно возете во клисурите, долините и котлините

Слободен печат

Уапсен угостител во Тетово, кој служел гости по дозволеното време

Слободен печат

Тунџев од СДСМ: Се градат 180 километри автопати, 574 стана, а гасоводот ја помина Битола

Слободен печат

Почна најмасовната вакцинација против ковид-19 на планетава

Слободен печат

Во Скопје се лекуваат 270 пациенти со ковид-19, голем дел се на кислородна поддршка

Слободен печат

Еден продавал, двајца купувале кокаин во Гостивар, сите приведени

Слободен печат

Остави Коментар