12 C
Скопје

Уште еден земјотрес близу Петриња, јачината на потресот е 3.8 степени

Земјотрес со јачина од 3.8 степени по Рихтер во 12.58 часот го погоди подрачјето кај Петриња.

Епицентарот бил на 10-тина километри југозападно од Петриња и 43 километри југоисточно од Загреб.

„Денеска во 12 часот и 58 минути, сеизмографите од Сеизмолошката служба забележаа прилично силен потрес со епицентар на десеттина километри југозападно од Петриња, со јачина од 3.8 степени по Рихтер“, соопштија од хрватската Сеизмолошка служба.

Извор: Индекс.хр

Прочитајте и...  Мартин Пановски: На парацелата од 12.000 м2 дури 6.520 м2 ќе бидат зеленило

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар