УШТЕ ЕДЕН ВИТАМИН ПРОТИВ МИГРЕНИТЕ: Со неговата примена се намалува интензитетот на болката – Слободен печат
ЗдравјеМагазин

УШТЕ ЕДЕН ВИТАМИН ПРОТИВ МИГРЕНИТЕ: Со неговата примена се намалува интензитетот на болката

За жал, лек за мигрена не постои, но со правилна комбинација на лек против болка, витамини и минерали, може да се олеснат симптомите.

Веќе знаеме дека витамините Б6 и Б12 се и повеќе од потребни во борбата против мигренозните главоболки.

Повеќе лекари тврдат дека заедно со нив треба да се зема и витаминот Д, како суплемент, за да се намали интензитетот на болката. За жал, лек за мигрена не постои, но со правилна комбинација на лек против болка, витамини и минерали, може да се олеснат симптомите.

Се препорачува внес од 10 мг дневно за да може да се почувствуваат благотворните ефекти. Се што е над оваа доза може да предизвика насобирање прекумерни количини на калциум во телото.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close