-4 C
Скопје

Уште еден починат од ковид-19 во велешката болница

На Инфективното одделение при велешката Општа болница синоќа во 20 часот почина уште еден пациент ако последица од ковид-19.

-Тој е на 78-годишна возраст примен пред два дена во тешка општа состојба со мозочно крварење и позитивен на тест на Ковид-19, информира д-р Весна Неделковска Николова портпарол на ЈЗУ Општа болница Велес.

Моментално на одделението се хоспитализирани 41 пациент, 36 потврдени позитивни и шест сомнителни кои чекаат резултати од тест: Единаесет пациенти се на кислородна поддршка.

Од болницата информираат дека денеска од оваа одделение се испишани како оздравени четири пациенти со негативни контролни тестови.

Прочитајте и...  Во скопските ковид-центри се евидентирани 56 хоспитализации во изминатите 24 часа

Поврзани вести

Д-р Докиќ: Кај некои лица доаѓа до оштетување на капиларите насегаде во организмот, пред сè на белите дробови, на срцето и мозокот

Слободен печат

Филипче: Вирусот се смирува, но далеку сме од ситуација да кажеме дека може да здивнеме

Слободен печат

Бар и Меконел ја признаа победата на Бајден на изборите во САД

И.И.

За викендите ќе биде штама во Србија, рестриктивните мерки стапуваат насила од петок

Слободен печат

Над 64 милиони луѓе во светот заразени со Ковид-19

И.И.

Заев: Обидот да се блокира Собранието е опасно, срамно и неодговорно однесување

Слободен печат

Остави Коментар