Уште еден пациент со симптоми на коронавирус на Инфективна

Тој апелираше до граѓаните кои допатувале од странство и чувствуваат симптоми на грип да се јават на телефоните во центрите за јавно здравје.

Уште еден пациент со симптоми на коронавирус се наоѓа на Инфективното одделение на Клинички центар. Резултатите од испитувањето на неговата здравствена состојба ќе се знаат за околу два часа. Ова денеска го изјави министерот за здравство, Венко Филипче.

-Пациентот пристигнал од Дубаи, со симптоми на коронавирус. Каква е неговата здравствена состојба ќе знаеме подоцна, во текот на денот- рече Филипче.

Тој апелираше до граѓаните кои допатувале од странство и чувствуваат симптоми на грип да се јават на телефоните во центрите за јавно здравје.

-Важно е да не се шетаат по болниците, туку да се јават на телефон по што медицински екипи ќе отидат да ги прегледаат во нивните домови, потенцираше министерот. Тој нагласи дека обезбедени се заштитни маски, скафандери со кислород и 150 болнички кревети за пациенти кај кои ќе се појават симптоми на вирусот во Скопје, Штип, Велес и Гостивар.

Прочитајте и...  Независниот синдикат на полицијата побара соодветна опрема за полицајците кои се на терен

Министерот исто така апелираше до граѓаните да ги одложат патувањата до северна Италија, а рече дека денеска на седница на влада ќе се разговара за можноста да се откажат сите планирани патувања. На сите гранични премини доставени се прашаланици кои треба да ги пополнат граѓаните при влез во земјава, по што доколку е потребно ќе биде повикана медицинска екипа.

Филипче ги повика граѓаните совесно и точно да одговараат на прашањата, за лично добро, но и за добро на заедницата.

-Апелирам јавноста да не наседнува на лажни вести, да не се креира непотребна паника. Патниците да кажуваат вистински информации, нема потреба да се кријат информации, мора да се кажува вистината. Што се однесува до медицинска опрема, ние имаме доволно количина. Од друга страна, кажано ни е дека има доволно количина на маски во аптеките- истакна Филипче.

Прочитајте и...  Вирусот стигна до една од најгусто населените области во светот- тука може да настане вистинска катастрофа

Прочитај повеќе

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот

Американците без осигурување нема да го плаќаат лекувањето од коронавирус

Тестовите на вработените негативни, гостиварскиот центар за јавно здравје повторно ќе биде отворен

Слободен печат

Франција: БДП намален за околу шест отсто во првото тримесечие од 2020

Починал човек додека трчал на кеј во Скопје

Слободен печат

КСС: Во знак на солидарност за работниците кои добија откази, државата да се откаже од режиски трошоци

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Контактите на децата со родителите да се одржуваат во договор меѓу двајцата родители

Слободен печат

Тања Кармзова Костиглиола: Вакцина против Ковид-19 оптимистички може да чекаме наесен

Јасмина Кантарџиева Димков

Над 687.000 заразени од коронавирус во Европа, повеќе од 62.000 лица починаа

Слободен печат

СЗО: Многу добро да се размисли пред да започне ублажувањето на мерките

Слободен печат

„Емерџинг Јуроп”: Придобивки на С. Македонија од членството во НАТО Алијансата

Слободен печат

Османи: Oд оваа криза да излеземе уште посилни