Уште еден инцидент во српските училишта: Ученик-основец на час нападнал наставничка

Училиштето „Братство-единство“ во селото Куцура / фото: Ружица Ковачевиќ / Google Maps

Инцидент се случил во Основното училиште „Братство Јединство“ во селото Куцура кај српскиот град Врбас, кога 13-годишен ученик прво вербално, а потоа и физички ја нападнал наставничката, пренесува „Политика“.

Според РТС, инцидентот се случил на 31 јануари, а во училиштето дошле полицајци, откако директорот го пријавил нападот.
Дијалогот меѓу Лалиќ и Беливук го обезбедуваа шест редари

Директорката на училиштето, Сенка Мученски, во соопштение наведува дека училиштето веднаш реагирало и ги презело сите потребни активности за заштита на вработените и учениците во училиштето.

Таа изјавила дека постапува согласно прописите и дека во овој момент се проценува дека не е во интерес на вработената и детето да даваат повеќе информации.

Бидејќи се работи за 13-годишно момче, не може кривично да одговара. Предметот е проследен до надлежното обвинителство и Центарот за социјална работа на понатамошна обработка.

ВИДЕО: Во Србија ученици се изживуваат врз наставничка, малтретирањето го снимиле со мобилен

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот