УС Опен: Прв загубен сет за Тим, недоволно за Чилиќ! (ВИДЕО)

Австрискиот тенисер се пласираше во осминафиналето откако после два и пол часа игра триумфираше со 3:1 против Марин Чилиќ. Доминик Тим, вториот носител на „УС Опен“, во третото коло го елиминираше хрватскиот претставник со 6:2, 6:2, 3:6 и 6:3.

Чилиќ успеа да освои сет, прв кој Тим го загуби од почетокот на грен слем турнирот, но Австриецот беше тој кој доминираше и рутински дојде до нова победа.

Во борбата за учество во четвртфинале, Тим ќе игра против Канаѓанецот Феликс Оже-Алиасим (15. носител) кој претходно убедливо со 6:1, 6:0 и 6:4 го совлада Французинот Муте.

Американецот Тиафо славеше против Фучович од Унгарија (6:2, 6:2, 6:2), додека италијанскиот натпреварувач Беретини со 3:0 (6:4, 6:4, 6:2) го исфрли Руд (Норвешка).

Прочитајте и...  Воглавно желбите се Кил, ПСЖ, Барса, но овој Данец сака да игра за Вардар!?

Денеска продолжуваат возбудувањата на грен слем турнирот во САД, првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ (Србија) од 20.00 часот по македонско време ќе игра против Шпанецот Карењо-Буста, претходно од 18.30 часот Давидович Фокина ќе ги одмери силите против Зверев, а од 23.00 часот Чориќ ќе игра со Австралиецот Томпсон. Програмата наредниот ден се очекува да ја затворат Шаповалов и Гофан (01.00 часот).

УС Опен 2020

Мажи, осминафинале (двојки):

Ѓоковиќ (Србија)-Карењо Буста (Шпанија)
Шаповалов (Канада)-Гофан (Белгија)
Чориќ (Хрватска)-Томпсон (Австралија)
Давидович Фокина (Шпанија)-А. Зверев (Германија)

Беретини (Италија-Рубљев (Русија)
Тиафо (САД)-Медведев (Русија)
Поспишил (Канада)-Де Минаур (Австралија)
Оже Алиасим (Канада)-Тим (Австрија)

УС Опен: Медведев експресно во осминафиналето, Поспишил го шокира Баутиста Агут

Поврзани вести

Хрватите и Босанците ја остварија целта, Србија со важна победа кон ЕП

Слободен печат

Во Талин останаа четворица македонски кошаркари позитивни на ковид-19!

Слободен печат

Воглавно желбите се Кил, ПСЖ, Барса, но овој Данец сака да игра за Вардар!?

Слободен печат

Малерозниот Азар: Платен 115 милиони евра, а паузираше над 270 дена!

Слободен печат

Да бидеме хумани, заедно да му помогнеме на фудбалерот Ѓорѓе Џонов!

Слободен печат

Наполи нема дозвола да го менува името на стадионот во Диего Марадона!?

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian