„УС Опен“ мора да биде откажан!?

Поранешниот француски тенисер и легенда на овој спорт Анри Леконт смета дека „УС Опен„ мора да биде откажан, затоа што многу играчи не можат да играат во Њујорк.

УС Опен е закажан за август по Синсинати и Вашингтон, но прашање е колку играчи ќе играат на грен слем турнир заради тешкиот распоред направен за месец и половина каде има два гренд слема и неколку турнири во Мастерс серијата.

Рожер Федерер веќе откажа, чичко на Рафаел Надал, Тони рече дека распоредот е луд, а против истиот е и Енди Мареј, а Беноа Пер веројатно ќе откаже, а тоа им одговара најмногу на Американците како Сем Квери или Тенис Сандгрен.

УС Опен не е можен и треба да биде откажан. Не мислам дека многу играчи ќе одат таму. Прво од здравствени причини, пандемијата е далеку од завршена. А потоа и затоа што не можете да играте на Гренд слем зад затворени врати. Јас дури и не можам да замислам како би била атмосферата – вели Леконт за „Оуест Франс“

Прочитајте и...  ЛШ, Матеус: Левандовски е подобар и од Меси!

Тој посочи дека гледањето натпревари на академијата Муратоглу нема ист шарм. Постојат технички услови, но не и вистински.

Мора да престанеме постојано да бараме повеќе. Време е да се направи нов модел и да се вратиме на поедноставни и поздрави работи. Да се повториме. АТП и ВТА би можеле да се обединат и да направат заеднички турнири што би привлекле повеќе луѓе. Исто така, би можело и да се размислува околу тоа турнирите повеќе да се врзуваат географски за да се избегнат патувањата и да се дозволат трошоците да бидат малку амортизирани – предложи Леконт.

Прочитај повеќе

Шахтјор моќно до Интер, Севиља за финале против Јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо го ангажираше првото летно засилување (ФОТО)

Слободен печат

Нашите ракометарки ќе го бркаат мундијалскиот бараж во Грција

Слободен печат

УЕФА одложи натпревар од ЛШ поради Ковид-19

Слободен печат

Најдовски си заминува од Вардар, доаѓаат Петровиќ и Игески!

Слободен печат

Харгривс: Од Дортмунд блефираат, Санчо ќе игра за Јунајтед!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ракометарите на Металург со негативни тестови на коронавирус

Слободен печат

Ибрахимовиќ ужива на одмор и ја исмева Англија! (ВИДЕО)

Слободен печат

ЛШ, Матеус: Левандовски е подобар и од Меси!

Слободен печат

Од ФФМ разочарани поради односот на одговорните лица во Општина Прилеп

Слободен печат

„Дрим-тимот“ на ФИБА Евробаскет во последните две децении

Слободен печат

ЛШ, Тухел: Одбраната ќе биде многу важна против Аталанта!

Слободен печат