-3 C
Скопје

Уредување на односите меѓу Македонија и В. Британија по Брегзит: Министерот Османи и амбасадорката Галовеј ќе потпишат Спогодба за партнерство, трговија и соработка

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи и амбасадорката на Обединетото Кралство, Рејчел Галовеј денеска во МНР ќе потпишат Спогодба за партнерство, трговија и соработка меѓу двете држави.

Со оваа Спогодба, посочуваат од МНР, се уредуваат трговските односи меѓу двете држави по излезот на Обединетото Кралство од Европската Унија (ЕУ).

– Спогодбата воспоставува правна основа на идните трговски односи меѓу двете држави, кои во моментот се одвиваат согласно Спогодбата за стабилизација и асоцијација меѓу Република Северна Македонија и Европската Унија. Со неа се обезбедува целосен континуитет на трговските односи без промени на досегашните услови и ќе се применува по истекот на преодниот период договорен меѓу ЕУ и Обединетото Кралство, кој во моментот е предвиден за 31 декември 2020 година, наведуваат од МНР.

Прочитајте и...  Американски функционер тврди: Бајден побара од Русија да го продолжи договорот Нов СТАРТ

Поврзани вести

Фон дер Лајен: Западен Балкан ќе ги добие ветените вакцини најбрзо што може

Слободен печат

Лидерите на ЕУ заклучија: Границите остануваат отворени, но се воведуваат рестрикции за патувањата

Слободен печат

Зошто Твитер трајно го суспендираше профилот на Трамп: Хронологија на сите навреди во последните 6 години

Слободен печат

Швајцарија веќе нема да биде неутрална? Државата покрена кампања после која ништо нема да биде исто

Слооден печат

Фолскваген може да заработи казна од над 100 милиони евра за неисполнување на целта на ЕУ за емисија на гасови

Слободен печат

Бајден: Следниот месец во САД ќе има 500.000 починати од ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар