Уредник на весник наводно открил нов план за Косово, тврди дека добил документ од изборниот штаб на Бајден

Главниот уредник на весникот Илирија, кој се објавува во САД, Рубен Авџију, денес изјави дека редакцијата го добила документот во кој демократскиот кандидат за претседател на САД, Џо Бајден, наводно ја презентирал својата визија за Косово и Албанија од неговиот изборен штаб.

Многу следбеници, меѓу кои и косовски аналитичари ја оспорија автентичноста на овој документ за ситуацијата во Косово.

По бурната реакција на твитерџиите кои прашуваа и кој е изворот на тие информации Авџија објави фотографија од спорниот документ и напиша:

„Писмото ни беше испратено од седиштето на кампањата Бајден-Харис“.

Прочитајте и...  Филипче: Мерките за заштита од ковид-19 кои се во Собранието мора итно да се донесат

Поврзани вести

Брнабиќ со застрашувачка вест за Србија: Само вечерва имаме 400 заболени со ковид-19

Слободен печат

Видео: Енормно високи бројки на заразени во Франција

Слободен печат

Поради „постојана кашлица“: Меланија Трамп се откажа од патување во Пенсилванија

Слободен печат

Бугарски медиуми: Претседателот Радев во самоизолација по контакт со заразен со ковид-19

Слободен печат

Бучковски: Бугарија ќе направи историска грешка ако ја блокира нашата земја на европскиот пат

Слободен печат

Дачиќ ќе биде нов претседател на српското Собрание, експозето на Вучиќ во среда, во новата влада и СПАС на Шапиќ

Слободен печат

Остави Коментар