УРАГАНОТ ЛОРЕНЦО ЌЕ НАПРАВИ ХАОС НА АЗОРСКИТЕ ОСТРОВИ: Се очекуваат бранови со висина од 22 метри

Бранови високи до 22 метра и урагански ветрови од преку 200 километри на час се прогнозираат за делови од Азорските Острови кога ураганот Лоренцо ќе го погоди тој архипелаг во Атлантскиот Океан.

Се очекува ураганот од втора категорија да ги погоди португалските острови вечерва и утре претпладне.

Американскиот национален центар за урагани во Мајами издаде предупредувања за ураган за седум од деветте вулкански Азорски Острови и за предупредување за тропска бура за останатите два.

Околу 250.000 луѓе живеат на оддалечените острови.

Властите во Азорите издадоа црвено предупредување за двата најзападни острови Флорес и Корво меѓу полноќ до утре напладне.

Прочитајте и...  Анкета: Мнозинство Грци загрижени за пандемијата, 74 проценти убедени дека мора да се носи маска

Прочитај повеќе

Бројот на заразени со коронавирус во Франција надмина 500.000

Слободен печат

Дождот ја преполни канализацијата во Мексико: Сите се изненадија што пронајдоа во неа (ВИДЕО)

Слободен печат

Стопанските комори се задоволни од четвртиот пакет мерки за поддршка на компаниите и граѓаните

Воен авион се урна во Украина, најмалку 20 лица загинаа (ВИДЕО)

Слободен печат

Српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ почина на 74-годишна возраст

Слободен печат

Кривокапиќ: Политичката судбина на Ѓукановиќ и Марковиќ ќе биде онаква како што заслужуваат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силно невреме во Црна Гора: Обилните врнежи предизвикаа поплави во Котор и Тиват (ВИДЕО)

Слободен печат

Пендрекот лесно се крева врз Роми

Валентина Т

Сообраќајот на автопатот Тетово-Скопје вечерва блокиран заради поскапувањето на струјата

Слободен печат

Навални им се заблагодари на руските доктори и пилоти: Ви благодарам, вие сте добри луѓе (ФОТО)

Слободен печат

Лајчак: Дијалогот меѓу Белград и Приштина е одложен поради пандемијата

Слободен печат

Пожарот во Хуавеј го доби својот епилог: Пронајдени телата на три лица, пожарот „волшебно“ избил во истражувачкиот дел

Слободен печат