УРАГАН ДОАЃА КОН ЕВРОПА: Ќе донесе ветрови и огромни бранови на Азорските острови, Британците се евакуираат (ВИДЕО)

Ураганот Лоренцо денес стигна до Азорските острови донесувајќи обилен дожд, силни ветрови и високи бранови.

Според првичните извештаи, ураганот веќе направил помала штета, пренесува АП.

Според податоците на агенцијата за цивилна заштита на Азорските острови, ураганот од втора категорија срушил дрвја на патиштата и бројни домови оставил без струја.

Се наведува дека јачината на овој ураган кој се движи кон Ирска и Велика Британија со сила од 145 километри на час е многу ретка во овој дел од Атлантикот.

Поедини градови на англискиот брег веќе се евакуирани, а издадено е и предупредување за силен ветер и дожд, како и за можни поплави.

Прочитајте и...  Знаковниот јазик не е доволно застапен во нашата земја

Португалскиот премиер Антонио Коста изјави дека утрово разговарал со официјалните лица на Азорските острови, како и дека констатирале дека се укажува на тоа дека „работите не се толку лоши колку што стравувале“.

Азорските острови опфаќаат девет вулкански острови и на нив живеат 250.000 жители.

Додека Лоренцо се приближуваше, на нив беше прогласен црвен аларм, а училиштата и владините канцеларии не работеа, додека на луѓето им беше советувано да не излегуваат надвор.

Прочитајте и...  Нови 183 случаи со ковид-19, пет лица ја загубија битката

Откажани се и сите авионски летови од и кон архипелагот, а затворени се и поедини пристаништа.

Прочитај повеќе

Европска агенција за основни права: Ромите живеат 10 години помалку од другите Европејци

Слободен печат

Почина Жилиет Греко, икона на француската шансона

Слободен печат

Протест во Грција: Блокираа автопат во знак на револт за сместување на мигранти во локален хотел

Слободен печат

ММФ укажува: Години ќе бидат потребни за економска санација на последиците од ковид-19

Слободен печат

Џон Јовановиќ: Почнува нова ера во односите меѓу Србија и САД

Слободен печат

Курц: Откажан годишниот бал во виенската опера поради ковид-19

Сашко Димовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на 2021 година

Слободен печат

Мицкоски: Бараме независен јавен обвинител и одговорност за незаконски прислушуваните разговори

Слободен печат

Бектеши ги охрабрува приватните компании: Следете ја етничката застапеност како во јавниот сектор

Слободен печат

Несреќа во Нигерија: Експлодира камион-цистерна, меѓу 23. загинати има и деца

Слободен печат

Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Слободен печат

Старт на судски процес на обвинителка контра опозиција: Рускоска претрпела душевна болка од изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат