Универзитетски професор по сообраќајката тврди: Доколку му се случи нешто на Албин Курти, ќе има последици за земјата

Автомобилот во кој се наоѓаше лидерот на Движењето Самоопределување, Албин Курти синоќа имаше сообраќајка во Албанија, од каде се известуваше дека нема повредени лица. Но, професорот од приштинскиот Универзитет, Рахман Пачаризи вели дека Курти се додека не е под заштита на властите, ако стане премиер, треба сам да винамва, пренесува Бота Сот.

Аналитичарот Пачаризи изјавил дека Курти и луѓето околу него треба да бидат внимателни, бидејќи што и да му се случи на него, според Пачаризи, ќе има тешки последици за земјата. Тој додава дека Курти го гласале 185 илјади граѓани на Косово, па затоа било која ваква ситуација, може да предизвика недоразбирање и опасни конспирации.

– Албин Курти и луѓето околу него треба да се покажат повнимателни, бидејќи што и да му се случи има тешки поседици за земјата. Секако по изборот премиер, надлежните власти ја превземаат во нивни раце неговата безбедност, но дотогаш треба зголемена внимателност и поголема одговорност и на господинот Курти. Него го гласаа 185 илјади косовски граѓани, па затоа секоја ваква систуација, било како денешната која за среќа поминала без последици, може да предизвика недоразбирања и опасни конспирации – вели универзитескиот професор.

Прочитајте и...  Израелскиот министер за одбрана „искрено“ жали за убиството на Палестинец со посебни потреби

Инаку Курти синоќа беше дел од сообраќајка во Тирана, при што не се здоби со повреди. Возилото со кое патувал Курти се судрило со полициско возило.

Тој во Тирана престојуваше за да ја прослави неговата победа на изборите во Косово. Сообраќајката се случила на автопатот Тирана-Драч.

Прочитај повеќе

И Забрчанец во самоизолација поради контактот со Зекири

Слободен печат

„Не ви е тоа милениче“: Посвоиле дете со аутизам, го користеле за прослави и сликање, па го вратиле (ВИДЕО)

Слободен печат

Поради нередите во САД, Трамп ќе ја прогласи левичарската група Антифа за терористичка

Слободен печат

Портпаролот на Путин ја опиша борбата со коронавирусот: Не можеш да разликуваш јагоди од пилешко

Слободен печат

Шведска првпат од 13. март без смртни случаи

Слободен печат

БиХ: Премиерот и другите осомничени во аферата со респираторите пуштени на слобода

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Италија во последните 24 часа починаа 75 лица

Слободен печат

Филипче: Тестирано семејството на починатиот од Ковид-19 од Чаир

Слободен печат

Рударски гигант со експлозив уништи 46.000 години стари пештери на Абориџините

Слободен печат

Братот на Џорџ Флојд раскажа како течел разговорот со Трамп: Не ми даде можност ниту да зборувам (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонскиот полициски синдикат бара да престанат политичките борби во МВР

Слободен печат

Новинари на Ројтерс погодени со гумени куршуми на протестите во Минеаполис: Го снимив со камера како ја впери пушката кон мене (ВИДЕО)

Слободен печат