Уништувањето на Амазон падна за 31 отсто откако Лула стана бразилски претседател

амазон
Амазонска прашума/Фото: EPA-EFE/Joedson Alves

Уништувањето на шумите во бразилскиот Амазон е намалено за 31 отсто во првите пет месеци откако претседателот Луис Инасио Лула да Силва е на власт во споредба со истиот период минатата година, соопштија официјални лица. Сателитските снимки открија дека од јануари до мај, 1.986 квадратни километри шумска покривка биле уништени во бразилскиот дел од најголемата прашума во светот, што е помалку од 2.867 квадратни километри забележани во истиот период во 2022 година, според бразилската агенција за вселенски истражувања.

Податоците од вселенската агенција ИНПЕ се добра вест за еколошките здруженија кои ги полагаат своите надежи во Лулу, кој ја презеде функцијата претседател на 1 јануари и вети дека ќе се заложи за ставање крај на нелегалното уништување на шумите по порастот на сечата и пожарите во Амазон под далеку вистинскиот претходник Жаир Болсонаро.

Кога Болсонаро, сојузник на моќниот земјоделски сектор, беше претседател, просечното годишно уништување на шумите се зголеми за повеќе од 75 отсто во споредба со претходната деценија. Лула го одбележа Светскиот ден на животната средина во понеделникот со најава на обемен нов план за борба против уништувањето на шумите, со стотици цели, вклучително и итно заземање на половина од територијата нелегално искористена за сеча, земјоделство, рударство и други активности на заштитено земјиште.

„Бразил игра голема улога во рамнотежата на климата на нашата планета, главно благодарение на Амазон“, рече Лула. „Спречувањето на уништувањето на шумите во Амазон, исто така, помага да се намали глобалното затоплување“, додаде тој.

Експертите велат дека вистинскиот тест за владата за уништување на шумите ќе започне во наредните месеци, бидејќи сушната сезона во Амазон започнува околу јули, што вообичаено е најинтензивната сезона за уништување на шумите и шумски пожари.

Администрацијата на Лула се соочи со низа еколошки пречки оваа недела во бразилскиот Конгрес, каде конзервативните ривали на претседателот имаат мнозинство. Минатата недела, пратениците усвоија закон со кој се намалуваат овластувањата на Одделенијата за животна средина и домородни прашања и драматично се намалува заштитата на родните територии.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот