Уништени 3.500 рент-а-кар возила во пожар на аеродром на Флорида (ВИДЕО)

Огнената стихија, што почнала во петокот,  се проширила на 15 хектари и првично зафатила само 20 автомобили на аеродромот во Форт Мајерс, но до моменто кога бил изгаснат, по 18 часа, изгореле повеќе од 3.500 автомобили за изнајмување, пренесе Си-Ен-Ен.

Пожар, што се појавил на тревната површина на Меѓународен аеродром во југозападна Флорида, уништил илјадници автомобили за изнајмување, соопштија претставници на противпожарната служба.

Огнената стихија, што почнала во петокот,  се проширила на 15 хектари и првично зафатила само 20 автомобили на аеродромот во Форт Мајерс, но до моменто кога бил изгаснат, по 18 часа, изгореле повеќе од 3.500 автомобили за изнајмување, пренесе Си-Ен-Ен.

-До моментот кога единицата стигна на местото на пожарот, имавме 100 запалени автомобили.  Потоа престанавме да броиме, изјави Мелинда Авни, од Шумската служба на Флорида.

Според Си-Ен-Ен, црниот облак од чад можел да се види на километри околу Форт Мајерс, град со околу 82.000 жители на југозападот од Флорида.

Прочитајте и...  Експертите предупредуваат: Носењето маски кај деца под две години може да биде опасно

Во пожарот нема повредени, а надлежните служби сега утврдуваат што била причината за него.

Прочитај повеќе

На изборите за датум најверојатно ќе победи 5 јули!

Соња Христовска Угриновска

Естонија со апликација за дигитални имунолошки пасоши

Слободен печат

Вамен: Најголем пад на економијата во Данска од Втората светска војна

Слободен печат

Ирските пабови пред банкрот

Слободен печат

Трамп најави повлекување на американските војници од Авганистан

Слободен печат

Историски план на Макрон: Осум милијарди евра помош за производителите на автомобили

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Укинат полицискиот час, бројот на заразени од Ковид-19 надмина две илјади

Слободен печат

Владата треба да направи проценка дали е потребна нова вонредна состојба, исход за датум за избори

Слободен печат

Облачно време со дожд и ветер, температура до 22 степени

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Димитров ќе земе учество на конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

Слободен печат

„Излегувај надвор“- Жена без маска грубо избркана од маркет од купувачите (ВИДЕО)

Слободен печат