Унгарскиот суд го отфрли барањето за екстрадиција на Груевски

Метрополитскиот трибунал во Будимпешта одлучи да го одбие барањето за изземање од Република Македонија, и да го ослободи екс премиерот Никола Груевски, штотуку јави унграскиот портал Индекс.ху..

Судијата во својата одлука изјавил дека условите за екстрадиција се меѓународна потерница од првостепениот суд во Скопје и не биле во случај на барање за екстрадиција од страна на Министерството за правда на Република Северна Македонија. Судот, исто така, пресуди дека ова треба да се евидентира во кружниот систем, а унгарската држава ги сноси трошоците за криминал.

Како што претходно објавивме, Судот во Унгарија утринава одлучуваше за екстрадицијата на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, кој избега во Будимпешта, во ноември минатата година.

Рочиштето беше затворено за медиуми. Македонија бара екстрадиција за одлежување на двегодишната затворска казна за набавката на мерцедесот во случајот на СЈО, „Тенк“ и за настаните во Собранието од 27 април.

Прочитајте и...  Во Париз забранет и третиот протест планиран за денес

Груевски на фотографиите е со црно капче и очилата „мајбах’. Тој има и лисици на рацете.

Прочитај повеќе

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат

Бројот на заразени од коронавирус во светот расте пребрзо: Дневно по 100.000 нови случаи

Слободен печат

Помпео: Кина на одвратен начин ја злоупотребува смртта на Џорџ Флојд

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Слободен печат