Унгарски спектрум: Груевски може да се врати од „егзил“

Развојот на настаните во Северна Македонија дава сигнали дека е можно поранешниот премиер Никола Груевски да се врати дома од „егзилот“ во Унгарија, анализира Унгарски спектрум.

Според авторот на написот, унгарските медиуми се обидуваат да ја најдат врската меѓу Груевски и претставниците на власта на Унгарија.

Сè уште останува загадочна средбата на Груевски во изнајмениот апартман од страна на унгарското МНР. Порталот потсетува дека ваквите апартмани во времето на режимот на Јанош Кадар биле наменети за средби на тајната полиција со своите информатори. Од таа гледна точка се чини дека режимот на Орбан ги користи истите методи за „тајни цели“, кога тој не сака луѓе како Груевски да бидат видени како влегуваат во МНР, или кога не сака да биде јавно виден со него.

Прочитајте и...  Андрикиене: Строго следете ги националните здравствени протоколи

Како што е познато Груевски во апартманот имал средба со двајца луѓе. Едниот од нив е потсекретарот во МНР за извоз, Иштван Јоо, додека другиот бил Ахмет Фират, турски бизнисмен кој живее во Будимпешта. Останува непознато што имале заедничко Груевски и Фират со унгарскиот потсекретар за извоз.

Во меѓувреме избива аферата со шефицата на СЈО, Карица Јанева, која ако заврши со обвинение против неа „случајот“ на Груевски може да биде неважечки и поранешниот премиер Груевски може да се врати во Северна Македонија, пишува Унгарски спектрум, што би било голем негов успех како и успех на неговите подржувачи, заклучува порталот.

Прочитај повеќе

Двајца загинати во одрон на камења во Австрија

Слободен печат

Филипче: Кај нас нема ниту најава дека е потребна дополнителна мерка

Слободен печат

Во Дебар двајца новозаразени, еден починат од Ковид-19

Слободен печат

Еден од најлошите денови за Србија: 357 новозаразени, 11 починати лица

Слободен печат

Филипче: Препораката за ПЦР тестови за државјаните на Србија, Косово, БиХ и Црна Гора е врз основа на епидемиолошката слика

Слободен печат

Трипуновски: Се обврзуваме во првите 100 дена да направиме корекција на Законот за тутун

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

До вчера 137 лица со Ковид-19 и во изолација се пријавиле за гласање

Слободен печат

Заев: Етничките заедници соодветно ќе бидат застапени, но нема да се толерираат уцени и закани

Слободен печат

Во Италија околу 15 отсто од хотелите и натаму затворени

Слободен печат

Заев: Во следниот мандат обезбедуваме повеќе пари кај граѓаните за подобар економски стандард (ВИДЕО)

Маријана Митровска

Насилни протести во Етиопија: Најмалку 239 лица загинаа, а 3.500 се уапсени

Слободен печат

Симулација на гласачкиот процес во организација на ДИК: Надлежните сметаат дека има услови за безбедно гласање (ФОТО)

Михаило Донев