Унгарската пливачка ја зарази со корона цела репрезентација

Светската шампионка во пливање, Болгарка Капаш, вчера објави дека е позитивна на коронавирус, а денеска се заразени уште осум члена на унгарската пливачка репрезентација.

Капаш открива дека морала да помина на две тестирања за да се врати на тренинзите, а тестовите покажале различни резултати. Првиот тест бил негативен, а вториот покажал дека е позитивна на ковид-19.

Унгарската агенција МТИ јавува дека Капаш ја заразила целата унгарска пливачка репрезентација.

МТИ ги објави имињата на уште тројца пливачи кои се позитивни на ковид-19, бронзените од Светското првенство, Доминик Козма и Рихард Бохус како и европскиот вицешампион Давид Хорвад, а имињата на останатите пет пливачи не се објавени.

Исто така заразени се и уште десет тренери и членови на стручниот штаб на унгарската пливачка репрезентација.

Прочитајте и...  Прекрасен гол на македонскиот репрезентативец Адеми за Динамо Загреб! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Шалке продолжува да тоне во Бундеслигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Специјална честитка за 40. роденден на Џерард од Ливерпул (ВИДЕО)

Слободен печат

Имаа се, пари, слава па останаа без ништо: НБА ѕвезди кои банкротираа

Слободен печат

НЕВЕРОЈАТНО: Фудбалерите на Салцбург и при прослава на триумфот во Купот држат растојание (ВИДЕО)

Слободен печат

ПСЖ продолжува да се расфрла со пари во време на криза, нова желба Милинковиќ-Савиќ

Слободен печат

Коронавирусот зеде уште една фудбалска жртва, претходно му починаа и татко му и вујко му

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Навивачите на Црвена звезда со неверојатно пиротехничко шоу ја прославија титулата (ВИДЕО)

Слободен печат

Почнаа кавгите во Интер, Конте бара едно, Марота нејќе да чуе и нуди друго

Слободен печат

Бунт против Погба, соблекувалната на Реал не го сака во тимот

Слободен печат

Се подготвува размената на летото, Пеп добива идеално засилување од Баерн

Слободен печат

Федерер повеќе заработува од Роналдо и Меси

Слободен печат

Мајката на Нејмар му ги прости гревовите на поранешното момче, планира и венчавка

Слободен печат