Унгарска полиција уапси двајца од најбараните бегалци во Европа

Унгарска полиција/ Фото EPA-EFE/Zoltan Mathe HUNGARY OUT

Унгарските власти уапсија двајца хрватски државјани во северозападниот град Јури, по кои се трагало поради неколку одмазднички истрели, пренесува Хина.

Словенечките власти сомничат 45-годишник и 25-годишник за обид за убиство на словенечки државјанин во Нова Горица минатата година.

Полицијата ги поврза двајцата осомничени и со неколку одмазднички престрелки во Хрватска и Италија.

Двајцата биле меѓу најбараните бегалци во Европа

Словенечките истражители ги дознале локациите на осомничените во Унгарија и побарале од оперативните полициски сили на Националната истражна канцеларија (ННИ) да им помогнат да ги приведат.

ННИ и словенечките партнерски единици брзо ги лоцирале бегалците и ги уапсиле на 19 октомври во Јура, со помош на унгарските антитерористички сили ТЕК.

Судот подоцна ќе одлучува за екстрадиција на осомничениот во Словенија, соопштија оперативните полициски сили.

Видео на денот