Унгарија прогласи вонредна состојба поради коронавирусот

Унгарската Влада прогласи вонредна состојба низ целата територија поради ширењето на новиот коронавирус. Тоа го објави унгарскиот премиер Гергели Гуљас, наведувајќи дека одлукатае донесено во согласност со предлог на Министерството за внатрешни работи.

Забранет е влез на патници од Италија, Кина, Јужна Кореја и Иран, освен унгарски државјани кои доаѓаат од тие земји, кои ќе треба да останат во изолација две недели.

За таа цел, повторно ќе бидат воведени граничните контроли на границата со Словенија и Австрија. Сите возови, автобуси и летови од тие земји ќе бидат предмет на обновени мерки на општата граница, а се планира воведување целосни гранични контроли кон Унгарија и Хрватска.

Прочитајте и...  Протест во Киев против политиката на Зеленски

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат